reklama

Dobré správy? Prineste si vlastný toaleťák!

Čo by ste robili, keby ste dostali miliardu eur? Tisíc miliónov eur. Len tak. Hm? Čítajte pozorne, lebo toto Vám v dobrých správach nepovedia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Náš sociálny štát si onú miliardu mohol zobrať a využiť pre slovenského občana, no nejako to „nestihol“. Áno, nestihol. Ochrancovia Slovenska sa totiž tak trošku vykašlali na stovky miliónov, ktoré nám Brusel nadelil z eurofondov. Zdá sa Vám to ako luxus? Tak čítajte ďalej...

Slovensko na chvoste

Za peniaze, o ktoré sme prišli zlým čerpaním, sa dalo postaviť sto kilometrov dialnic, nakúpiť CT-čka pre každú nemocnicu (samozrejme za normálnu cenu a nie slovenským spôsobom tendrovania), namiesto kompy postaviť fungel nový most, či v každej obci vymeniť verejné osvetlenie, vybudovať kanalizáciu, alebo revitalizovať skládku odpadu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rokoch 2007-2015 pritom patrilo Slovensko medzi najhoršie krajiny spomedzi všetkých štátov, ktoré mohli peniaze z Bruselu čerpať. Za nami skončilo napríklad aj Rumunsko či Bulharsko. 

Stav čerpania eurofondov v programovom období 2007-2013 v jednotlivých členských krajinách EÚ.
Stav čerpania eurofondov v programovom období 2007-2013 v jednotlivých členských krajinách EÚ. (zdroj: Zdroj:https://cohesiondata.ec.europa.eu/dataset/Total-Percentage-of-Available-Funds-Paid-Out-by-th/w8x7-cqjd)

Do nemocnice radšej s vlastným toaletným papierom

Ak sme sa už náhodou aj premohli čerpať, vyzeralo to asi takto. Na zdravotníctvo sme za osem rokov z eurofondov využili 280 miliónov eur. Fakt? Číta to prosím niekto, komu sa pri hospitalizácii v nemocnici ušiel toaletný papier alebo príbor? Inak o tom, ako to naozaj vyzerá v našich nemocniciach, sa dočítate tu

Pýtate sa kam odtiekli tieto peniaze? Vo väčšine prípadov do vreciek partajných prisluhovačov, spriaznených firiem, kamarátov, spolužiakov alebo rôznym tetám Ankám. Viem, o čom hovorím. Pôsobil som na ministerstve výstavby a Regionálneho rozvoja ako generálny riaditeľ sekcie stratégie rozvoja regiónov v čase, keď slotovci „upiekli“ nástenkový tender. Keď som nadriadeným oznámil, že sa pod dokumenty, ktoré by tender odobrili nepodpíšem, na druhý deň ma vyhodili a o pár dní už bol na papieri podpis iného generálneho riaditeľa, ktorý sa neskôr stal ministrom vo Ficovej vláde. Zvyšok nástenkového príbehu poznáte. Nepíšem to preto, aby som zo seba robil martýra. Nesúhlasiť s porušovaním zákona je psou povinnosťou každého úradníka, resp. občana. Len chcem na tomto konkrétnom príklade poukázať na to, ako ľahko to fungovalo a funguje. Podobných nástenkových tendrov bolo podľa mňa niekoľko, len sa nikdy nedostali na verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kamarát áno, odborník nie

Aby som bol korektný, zrealizovali sa tiež projekty, ktoré mali a majú zmysel a nie všetky peniaze z eurofondov sa rozkradli. Rovnako tak za všetko nemôže len súčasná vláda. No systémové nastavenie riadenia eurofondov tomu vyslovene nahráva. Politické nominácie, absencia odborníkov na kľúčových pozíciách, najmä na úkor rodinných známych či kamarátov alebo vysoká fluktuácia úradníkov situáciu nezmení. Práve naopak.

Vláda spustila pred Vianocami masívnu reklamnú kampaň vo vybraných médiách za dva a pol milióna eur. Tzv. Dobré správy informujú o tom, ako veľmi sa vďaka eurofondom Slovensko pohlo dopredu.
Vláda spustila pred Vianocami masívnu reklamnú kampaň vo vybraných médiách za dva a pol milióna eur. Tzv. Dobré správy informujú o tom, ako veľmi sa vďaka eurofondom Slovensko pohlo dopredu. (zdroj: YouTube: printscreen)

Čo vám v Dobrých správach nepovedali

Hoci podpredseda vlády Ľubomír Vážny priznal (a už to pod tlakom novinárov stihol aj poprieť), že sme nenávratene prišli o miliardu eur, je a bude to ešte horšie. Únia totiž spätne audituje, či boli všetky peniaze využité účelne. Inými slovami, Brusel si skontroluje, či bolo všetko s kostolným poriadkom. Ak zistí pochybenia, časť peňazí nám nepreplatí. Predražené a netransparentné zákazky ale budeme musieť zaplatiť my. Brusel si totiž „svoje“ peniaze chráni. Odborne sa tomu hovorí korekcie. Práve pre ne už Slovensko doteraz stihlo prísť o 500 miliónov eur. Kto z matematiky neprepadol iste vie, že tieto peniaze by niekde zákonite chýbali. A tak sme sa na ne, ako to už býva dobrým zvykom, museli poskladať všetci spoločne. Jednoduché, však? Únia pošle eurofondy, vláda ich „rozdelí“, neskôr pri audite sa ukáže, že peniaze dostali len vyvolení a Brusel ich nezaplatí. Diera, ktorá vznikne sa potom zapláta zo štátneho rozpočtu. Sociálni demokrati takto nenápadne živia svojich verných a je im jedno, že sestričky a učitelia živoria na ich úkor. Ale toto vám v dobrých správach nepovedia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor je odborník na eurofondy, ktorý kandiduje ako nestraník na kandidátke SaS.

Ján Rudolf

Ján Rudolf

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Mám rád Slovensko a chcem, aby tu bol lepší život. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu