reklama

Nemysleli sme si, že by politik mohol okrádať vlastných občanov, priznal úradník

Kým Slovensko nezačalo čerpať eurofondy, EÚ prísnejšie kontroly neriešila. Nikomu totiž dovtedy nenapadlo, že by predstaviteľ členského štátu mohol defraudovať peniaze určené na zvýšenie kvality života jeho vlastných spoluobčanov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Toto žiaľ nie je výmysel, ale smutná pravda. Povedal mi o nej pred rokmi vysokopostavený bruselský úradník. Tzv. korekcie (pozn.: nepreplatené peniaze po audite Bruselu, kontrola, či boli peniaze v europrojektoch využité účelne) tak, ako ich poznáme dnes, sú totiž výsledkom masívneho nárastu korupcie a klientelizmu, ktoré Slovensko pri čerpaní europeňazí zamorili. Len „vďaka“ korekciám prišlo Slovensko o 500 miliónov eur a v najbližších mesiacoch príde o ďaľšie milióny. Pre neschopnosť vyčerpať eurofondy v období 2007-2015, sme už dávnejšie definitívne prišli o miliardu eur, celkový účet ale ešte s istotou stúpne. To si zrejme uvedomuje aj podpredseda vlády Vážny, ktorý svojich kolegov vo vláde vyzval k väčšej obozretnosti, keďže Brusel zdvihol varovný prst. Vec sa má totiž tak, že nielen že sme sa nepoučili z minulého programového obdobia, ale v tom novom čerpáme fondy rovnako katastrofálne, keď sme za dva roky nevyčerpali ani euro. A hoci štrajk učiteľov a zdravotných sestier zaváňa politikou a vypočítavosťou, kohútik, ktorý im minimálne do volieb zatiahol premiér Fico, vyznieva pri týchto súvislostiach pokrytecky. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
V programovom období 2007 – 2015 malo Slovensko k dispozícií z eurofondov celkovo 13,5 miliardy eur, z toho na vzdelávanie iba 0,648 mld. Vyčerpalo sa však len 0,577 mld., čo ho radí medzi najhoršie programy vôbec.
V programovom období 2007 – 2015 malo Slovensko k dispozícií z eurofondov celkovo 13,5 miliardy eur, z toho na vzdelávanie iba 0,648 mld. Vyčerpalo sa však len 0,577 mld., čo ho radí medzi najhoršie programy vôbec.  

5 dôvodov, prečo je čerpanie eurofondov zlé

1. Politici a politické strany si z eurofondov urobili zárobkový podnik.

2. Eurofondy manažujú politicky nominovaní ľudia, nie odborníci.

3. Zákon o verejnom obstarávaní má aj po niekoľkých novelizáciách stále množstvo

 nedostatkov, ktoré spôsobujú žiadateľom problémy.

4. Systém čerpania je strašne byrokratický.

5. Zlyháva kontrola a audit, kedže všetko je v rukách jednej politickej strany.

Obrázok blogu
(zdroj: DennikN / www.cynickaobluda.com)

Ako to zmeniť?

  1. Vytvoriť jednu národnú agentúru pre implementáciu štrukturálnych fondov. Výhody: všetko na jednom mieste, jednotné pravidlá, zjednodušenie procesov, efektívnejšie pracovné výkony, menej euroúradníkov, výrazne menej korupcie.

  2. Zmeniť zákon o Verejnom obstarávaní a prispôsobiť ho požiadavkám EÚ.

  3. Do systému prijať odborníkov namiesto politických nominantov.

  4. Zverejňovať čerpanie, prijímateľov aj dodávateľov na mesačnej báze, čím sa celé čerpanie stransparentní.

  5. Zriadiť verejný portál týkajúci sa projektov financovaných z eurofondov, kde sa budú zverejňovať všetky informácie o prijímateľoch, projektoch, dodávateľoch a faktúrach.

A na záver jedno krátke zamyslenie. Tomáš Janovic povedal, že rozdiel medzi komunizmom a demokraciou je ten, že niekedy sme museli ísť voliť, zatiaľ čo dnes môžeme ísť voliť. Je fajn, keby sme voliť išli. Aby sa nám opäť nestalo, že budeme musieť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor je odborník na eurofondy a kandidát na poslanca NR SR na kadnidátke SaS.

Ján Rudolf

Ján Rudolf

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Mám rád Slovensko a chcem, aby tu bol lepší život. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu