Fico má len štvrtinu. Poď voliť, bratmn!

Autor: Ján Rudolf | 2.3.2016 o 11:41 | Karma článku: 13,16 | Prečítané:  3706x

Nebolo by Mečiara, Dzurindu, Fica ani Kisku, keby väčšina uvažovala tak nesprávne a povrchne, ako tí, „ktorí aj tak nič nezmenia“. 

Ak nepôjdete voliť, váš hlas prepadne strane, ktorú by ste voliť nechceli. Toto je najčastejší argument voči tým, ktorí nechcú isť voliť, nech sú ich pohnútky akékoľvek. A je to pravda. Podľa nášho volebného systému sa prepadnuté hlasy rozpočítajú medzi strany, ktoré prekročili 5% -tnú hranicu a dostali sa do parlamentu. Pozoruhodný je pri tom fakt, že vlastne voliči, resp. nevoliči najviac rozhodujú o tom, akým smerom sa bude Slovensko uberať v blízkej budúcnosti. Ich mienka, že aj tak sa nič nezmení, pramení z nepochopenia volieb ako systému, ktorým dávame politikom do rúk moc. Nebolo by Mečiara, Dzurindu, Fica ani Kisku, keby väčšina uvažovala tak nesprávne a povrchne, ako tí, „ktorí aj tak nič nezmenia“.

Fico verzus Kiska

V prezidentských voľbách v roku 2014 to v druhom kole vyzeralo takto:                                 Prezidenta mohlo voliť 4 406 261 oprávnených voličov.                                                         Prezidenta prišlo voliť 2 224 382 oprávnených voličov, čo predstavovalo 50,48% účasť vo voľbách. Roberta Fica volilo za prezidenta 893 841 voličov, čo predstavovalo 40,61% z odovzdaných platných hlasov.Andreja Kisku zvolilo za prezidenta 1 307 065 ľudí, čo predstavovalo 59,38% z odovzdaných platných hlasov.

Na voľbách sa nezúčastnilo 2 181 879 ľudí, ktorí mohli voliť a voliť nešli. Bez pár desatiniek percent je to presná polovica voličov. 

Je teda neodškriepiteľné, že Kisku zvolili tí, ktorí prišli voliť, odovzdali svoj hlas a nespoľahli sa na iných. Druhým faktom je skutočnosť, že keby tá druhá polovica, ktorá nevolila, prišla v druhom kole k volebným urnám, výsledok mohol byť aj iný. A tak o prezidentovi republiky rozhodla iba necelá tretina oprávnených.

Parlamentné voľby 2012

V posledných parlamentných voľbách pred štyrmi rokmi to vyzeralo nasledovne:                          
Počet oprávnených voličov: 4 392 451. Počet voličov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaní:  
2 596 443, čo predstavuje 59,11% -nú účasť vo voľbách.

Ak si porovnáme počet získaných hlasov s celkovým počtom oprávnených voličov, naskytne sa nám reálnejší obraz o voľbách a jasne pochopíme, aká je sila hlasu nevoliča, resp. prečo je dôležité ísť voliť. A tak v parlamentných voľbách to vyzeralo nasledovne:


 

Na základe týchto výsledkov sme tu mali 4 roky jednofarebnú vládu. Je to možné, že len štvrtina? Stranu SMER – SD volilo v posledných voľbách iba 26% ľudí zo všetkých, ktorí mohli voliť.  Áno, táto menšinová časť obyvateľov rozhodla vo voľbách 2012 o tom, že Robert Fico bude 4 roky vládnuť sám. Kto za to môže ? Koho je to chyba ? Azda tých 1 134 280 voličov, ktorí prišli k urnám a hodili mu to tam ? Každý štvrtý občan nad 18 rokov si nemyslí, že to nemá zmysel isť voliť, ani si nemyslí, že sa nič nezmení. Práve naopak. Chce tam vidieť Fica a je mu jasné, že musí prísť a voliť. A môžeme nadávať koľko chceme na babky demokratky, ktoré ho milujú, ale nie ony sú tie, ktoré tento stav zapríčinili.

41 ľudí zo 100 neprišlo naposledy voliť. Spolu 1 796 008 nevoličov! Poznáte týchto ľudí? Alebo si to práve Ty, čo čítaš tento blog? Ešte stále si presvedčený/á o tom, že to nemá zmysel? Že sa nič nezmení?

Keby každý tretí nešiel voliť prezidenta Kisku, dnes nie je prezidentom. Keby len každý tretí nevolič v roku 2012 prišiel k volebným urnám, bolo by to asi o 600 tisíc ľudí viac, a bola by to viac než polovica hlasov, ktoré dostal SMER. Nevládol by Fico, lenže jeho voliči sú disciplinovaní. Vedia, že to záleží len a len na nich. Nevoliči, to nie sú voliči Smeru. To sú tí, ktorí uverili tomu, že ich hlas nemá zmysel, nemá váhu, nie je potrebný a nič nezmení. Nie je to životný omyl, neúcta k demokracii, nezodpovednosť voči štátu i k vlastnej budúcnosti?

Ak teda nechceme viac rozkrádania, chceme mať slušne vybavené nemocnice aj školy, ak nechceme mať rozkradnuté eurofondy, ak chceme, aby sa nám oplatilo pracovať a podnikať, musíme odstaviť zlodejov. Máme iba jednu možnosť, jeden deň, jeden lístok. Prosím, nedajme si zobrať nádej na lepšiu budúcnosť, na vyššiu životnú úroveň, a to aj napriek mnohým zlyhaniam politikov, napriek názoru, že sa nič nemôže zmeniť. Raz za štyri roky si môžeme vybrať, komu dáme šancu pre nás niečo urobiť. Keď ju využijeme, nemusíme sa obávať, že tu budú vládnuť politici, o ktorých rozhodne iba štvrtina.


Autor kandiduje ako nestranník na kandidátke SaS pod číslom 40.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vyberal stanice záchraniek v podozrivom tendri, Saková ho povýšila

Je to skúsený záchranár, obhajuje ho ministerka.

Dobré ráno

Dobré ráno: Voľby vo Veľkej Británii sú prakticky vyhraté. Bude to stačiť na plynulý brexit?

Predčasné voľby vyhlásil Boris Johnson po brexitovom neúspechu.


Už ste čítali?